WYNAJEM MŁOTÓW KUJĄCYCH, MŁOTÓW WYBURZENIOWYCH, MŁOTOWIERTAREK

MŁOTOWIERTARKA BOSCH GBH 2-28

DANE TECHNICZNE:


Liczba udarów  --4000 uderzeń/min
Maks. średnica wiercenia w drewnie  30,00 mm
Maks. średnica wiercenia w stali  13,00 mm
Masa  2,90 kg
Max. energia udaru  3,20 J
Moc  850,00 W
Regulacja obrotów  Nie

MŁOT KUJĄCY BOSCH GSH 5 CE

 DANE TECHNICZNE:


Ciężar  6,20 kg
Energia udarowa  8,30 J
Liczba udarów  1300-2900 /min
Moc  1150,00 W
Uchwyt narzędzia  SDS-max
Wymiary  480 x 105 x 235 mm

MŁOTOWIERTARKA BOSCH GBH8-45 DV

  DANE TECHNICZNE:

Liczba obrotów  0-305 obr./min
Liczba udarów  1380-2760 uderzeń/min
Masa  8,90 kg
Max. energia udaru  12 J
Max. średnica koronek  125,00 mm
Max. średnica przebić  80,00 mm
Max. średnica wierteł  45,00 mm
Moc  1500,00 W
Regulacja obrotów  Tak

MŁOT KUJĄCY, WYBURZENIOWY BOSCH GSH 11 VC

 DANE TECHNICZNE:


Ciężar  11,40 kg
Energia udarowa  23,00 J
Liczba udarów  900-1700 /min
Moc  1700,00 W
Uchwyt narzędzia  SDS-max
Wymiary  680 x 236 mm

MŁOT KUJĄCY, WYBURZENIOWY BOSCH GSH 16-28

DANE TECHNICZNE:


Liczba udarów  0-1300 uderzeń/min
Masa  17,90 kg
Max. energia udaru  45,00 J
Moc  1750,00 W
Długość  760 mm
Szerokość  255 mm
System montażu narzędzi Wpust sześciokątny 28 mm   (HEX)

Kilka słów o młotach, wiertarkach, młotowiertarkach

Niektóre prace, zarówno wykonywane przez majsterkowicza, jak i profesjonalną ekipę remontową lub budowlaną, wymagają użycia elektronarzędzi o dużej mocy. Należy do nich wiercenie w twardych materiałach, takich jak beton czy naturalny kamień, skuwanie powierzchni, a także prace wyburzeniowe. Używane do takich celów elektronarzędzia są do siebie nieco podobne, warto zatem przyjrzeć się podobieństwom i różnicom między nimi.

Wiertarka udarowa, gdy wiercimy rzadko

Pan domu lub majsterkowicz, któremu od czasu do czasu przychodzi wywiercić w betonowej ścianie (wielka płyta) niewielkiej średnicy (6 – 8 mm) otwór pod kołek rozporowy, zadowoli się wiertarką udarową. Jej moc powinna być duża, sięgająca nawet 2000 W, by radziła sobie z twardym betonem. Ta sama wiertarka po wyłączeniu udaru może z powodzeniem służyć do wiercenia w drewnie lub metalu. Dwa biegi, obroty w lewo i w prawo, elektroniczna regulacja prędkości obrotowej i uniwersalny zacisk umożliwiający używanie różnych końcówek roboczych przesądzają o uniwersalności takiego urządzenia. Mimo dużej mocy wiertarka taka nie musi być ciężka – to kolejna zaleta. Można nią wiercić precyzyjnie.

Młotowiertarka do cięższych prac

Problem pojawi się jednak wtedy, gdy takich otworków w betonie trzeba wywiercić sporo, np. mocując panele ścienne w pokojach. Operator wiertarki udarowej szybko się zmęczy, prawdopodobnie zmarnuje też sporo wierteł. Wiertarka udarowa „bije” metodą elektromechaniczną, co sprawia, że udar nie jest zbyt mocny, natomiast operator dotkliwie go odczuwa. Jeżeli więc zanosi się na wiercenie wielu otworów, lepszym rozwiązaniem będzie młotowiertarka, zwana też młotem udarowo-obrotowym. W takim elektronarzędziu udar generowany jest elektropneumatycznie, dzięki czemu nie trzeba zbyt mocno dociskać sprzętu do ściany lub podłogi, ba, wręcz nie należy. Młotowiertarka wywierci w twardej materii więcej otworów oraz pozwala wykonywać otwory o większej średnicy niż wiertarka udarowa. Jest jednak cięższa i nieco mniej precyzyjna. Dodatkowe funkcje młotowiertarki to wiercenie bez udaru, a także kucie. Młotowiertarka na ogół wyposażona jest w uchwyt SDS – wygodny w obsłudze, ale mało uniwersalny. Dobrze, jeśli ma sprzęgło, które zapobiegnie obciążaniu silnika w razie zablokowania wiertła, co w twardych materiałach zdarza się stosunkowo często.

Kucie i wyburzanie – tylko młotem udarowym

Jeszcze większą siłę mają młoty udarowe, a więc elektronarzędzia przeznaczone do kucia i wyburzania. W tych elektronarzędziach ważny jest system tłumienia drgań, by operator odczuwał jak najmniej wibracji. Młoty udarowe, nawet te mniejszej mocy, ważą sporo i wymagają pewnej ręki oraz nieco wprawy, nie są więc raczej zalecane dla początkujących. Przy zakupie warto zwracać uwagę na siłę pojedynczego udaru oraz jego częstotliwość.

Specjalną klasę wśród młotów udarowych stanowią młoty wyburzeniowe. Ich waga może sięgać nawet 30 kg, toteż do transportu niezbędny jest wózek. Takie młoty radzą sobie za to ze skuwaniem dowolnych nawierzchni dróg i chodników, płyt betonowych etc.


PiK Rental Wypożyczalnia sprzętu budowlanego i ogrodniczego zapewnia również dostawę i odbiór w razie potrzeby. Nasz obszar działania to: Jastków, Lublin, Natalin, Marysin, Dys, Elizówka, Jakubowice, Piotrawin, Panieńszczyzna, Snopków, Dąbrowica, Płouszowice, Garbów, Krasienin, Piotrowice, Nasutów, Sieprawice, Barak, Dąbrowica, Dębówka, Uniszowice, Motycz, Miłocin, Tomaszowice, Bogucin, Nałęczów, Kozubszczyzna, Ciecierzyn, Niemce, Rudnik.