WYNAJEM OSUSZACZY POWIETRZA
WYNAJEM POCHŁANIACZY WILGOCI

OSUSZACZ POWIETRZA MASTER DH752

DANE TECHNICZNE:


  Wydajność (30°C / 80% RH) 46,7 l./24h
  Do pomieszczeń o kubaturze 117 m³
  Przepływ powietrza 350 m³/h
  Zakres pracy - temperatura 5 - 35 °C
  Zakres pracy - wilgotność 20-90 %
  Czynnik chłodniczy R407C
  Zużycie energii 900 W
  Zasilanie 220-240 V / 50-60 Hz
  Poziom hałasu 52 dB
  Kompresor rotacyjny
  Pojemność zbiornika wody 5,7 l.
  Wymiary (dł. x szer. x wys.) 620 x 420 x 680 mm
  Waga netto 31 kg
  Rodzaj osuszacza kondensacyjny
  Rodzaj obudowy metalowa
  Uchwyt tak, duży
  Koła tak - duże, wytrzymałe
  Możliwość ciągłej pracy tak
  Sterowanie elektroniczne
  Silnik wentylatora w zamkniętej obudowie
  Odszranianie przez gorące pary czynnika
  Licznik motogodzin tak

Osuszacz powietrza – jaki wybrać, aby był najbardziej efektywny do pomieszczenia?

Efektywność osuszania zależy od wielu czynników, między innymi powierzchni pomieszczenia oraz jego temperatury i wyjściowej wilgotności. Właściwy wybór i sposób użytkowania osuszacza również ma jednak duże znaczenie. Jaki osuszacz powietrza wybrać do zimnych, a jaki do cieplejszych pomieszczeń? Jak działają osuszacze powietrza różnych typów, i o czym należy pamiętać przy ich użytkowaniu? Podpowiadamy jak dopasować urządzenie do pomieszczenia, w którym ma ono pracować.

Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza: wydajność i przepływ powietrza

Kluczowym parametrem każdego osuszacza powietrza jest wydajność, która informuje, ile wilgoci z otoczenia urządzenie jest w stanie wychwycić w określonym czasie. Najczęściej jest mierzona w litrach na dobę. Profesjonalne i przemysłowe osuszacze cechują się wydajnością do nawet kilkuset litrów na dobę.

Warto jednak pamiętać, że producenci podają w pierwszym rzędzie wartości maksymalne. Temperatura i wilgotność otoczenia mogą zaś wpływać na wydajność, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku osuszaczy kondensacyjnych. Przy wyborze należy się więc kierować wydajnością urządzenia w warunkach, w których będzie ono pracować.

Drugim istotnym kryterium jest przepływ powietrza, mierzony w metrach sześciennych na godzinę. Duży przepływ powietrza jest wskazany w pomieszczeniach o znacznej powierzchni lub w przestrzeni o bardziej skomplikowanym układzie, bo ułatwia osuszanie wszystkich ich zakątków.

Obliczając objętość pomieszczenia i znając ten parametr osuszacza, można w dużym przybliżeniu oszacować, ile razy wymieni on powietrze w ciągu godziny. Przykładowo, przepływ 200 m³/h to około dwóch wymian na godzinę, gdy mamy do czynienia ze słabo wypełnionym lokalem o wymiarach 5 x 5 x 4 metry (5 x 5 x 4 = 100 m³).

Jaki typ osuszacza wybrać w zależności od temperatury pomieszczenia?

Wybór jednego z dwóch głównych typów osuszaczy przemysłowych i profesjonalnych w dużej mierze uzależniony jest od temperatury i wilgotności otoczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest osuszacz kondensacyjny, który cechuje się dobrym stosunkiem ceny do wydajności i niską wrażliwością na zanieczyszczenia powietrza.

Maszyny te mają bardzo wysoką wydajność, ale w węższym zakresie wilgotności i temperatury. Osiągają najwyższą wydajność i najniższe koszty eksploatacji przy bardzo wysokiej wilgotności (ponad 80%) i temperaturze (ok. 30°C). Wraz z ich spadkiem, spada również wydajność urządzenia. Kondensacyjne osuszacze powietrza ciągle jednak sprawdzą się najlepiej powyżej 15-20°C i 50% wilgotności. Ze względu na specyfikę maszyn, w ogóle nie można ich natomiast wykorzystywać w temperaturach niższych niż 5°C.

Jaki osuszacz powietrza sprawdzi się więc najlepiej do pomieszczeń o niskich temperaturach i wilgotności? Osuszacz adsorpcyjny, który ma stałą wydajność w bardzo szerokim zakresie warunków. Będzie lepszym wyborem do pomieszczeń o temperaturze poniżej 10-15°C i wilgotności mniejszej niż 40-50%. Urządzenie sprawdzi się nawet np. w piwnicy o temperaturze 1°C. Adsorpcyjne osuszacze powietrza mają jednak większe zużycie prądu, niż kondensacyjne, a ponadto są znacznie wrażliwsze na zanieczyszczenia. Nie nadają się więc do zapylonych pomieszczeń czy prac wykończeniowych i budowlanych.

Jak działa kondensacyjny osuszacz powietrza?

Osuszacze kondensacyjne przypominają nieco budową lodówki lub klimatyzatory, stąd nazywane są też ziębniczymi. Zebrana z powietrza wilgoć ulega kondensacji, czyli skrapla się pod wpływem temperatury niższej niż punkt rosy.

Sprężone powietrze najpierw trafia do zimnego parownika, skąd skroplona para wodna spływa do specjalnego zbiornika lub jest odprowadzana na zewnątrz za pomocą wężyka (najczęściej możliwa jest też instalacja pompy). Wysuszone i schłodzone powietrze przepływa następnie przez skraplacz, gdzie jest ogrzewane, co powoduje dodatkowy spadek wilgotności względnej. Na końcu zaś wraca do pomieszczenia.

Jak działa adsorpcyjny osuszacz powietrza?

Drugi typ urządzeń, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje zjawisko adsorpcji, czyli wiązania jednej substancji (w tym wypadku pary wodnej), na powierzchni adsorbentu, czyli innej substancji o właściwościach pochłaniających (najczęściej stosuje się żel krzemionkowy). Powietrze przepływa przez rotor, czyli obrotowy bęben pokryty adsorbentem, na którym osadza się wilgoć.

Wysuszone powietrze zza rotora trafia z powrotem do pomieszczenia. Zawilgocony adsorbent jest z kolei przemieszczany do tak zwanego sektora regeneracyjnego. Przez tę część rotora przepływa gorące powietrze, które odbiera wilgoć i transportuje ją na zewnątrz pomieszczenia specjalnym kanałem. Adsorbent natomiast wraca na rotor.

Jak efektywnie używać osuszaczy powietrza?

Efektywność pracy osuszaczy powietrza będzie największa w zamkniętych pomieszczeniach. Bez względu na typ urządzenia, nie należy w żaden sposób zasłaniać wlotu oraz wylotu powietrza, utrudniać jego przepływu, ani kłaść żadnych przedmiotów na osuszaczu.

Osuszacze kondensacyjne najlepiej działają, gdy są ustawione blisko środka pomieszczenia. Maszyna powinna pracować z dala od źródła ciepła, a także w odpowiedniej odległości od ścian (najczęściej minimum 0,2-0,5 m).

Przy przemysłowych osuszaczach adsorpcyjnych wilgotne powietrze musi być odprowadzane na zewnątrz osuszanego pomieszczenia możliwie najkrótszymi, szczelnymi kanałami, które powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

PiK Rental Wypożyczalnia sprzętu budowlanego i ogrodniczego zapewnia również dostawę i odbiór w razie potrzeby. Nasz obszar działania to: Jastków, Lublin, Natalin, Marysin, Dys, Elizówka, Jakubowice, Piotrawin, Panieńszczyzna, Snopków, Dąbrowica, Płouszowice, Garbów, Krasienin, Piotrowice, Nasutów, Sieprawice, Barak, Dąbrowica, Dębówka, Uniszowice, Motycz, Miłocin, Tomaszowice, Bogucin, Nałęczów, Kozubszczyzna, Ciecierzyn, Niemce, Rudnik.