WYNAJEM wertykulatora, aeratorA

WERTYKULATOR, AERATOR HORTMASZ HWS 240B

  DANE TECHNICZNE:

 • Silnik (typ): spalinowy, 4-suw
 • Silnik (model/pojemność): Briggs&Stratton CR750 / 163 cm3
 • Moc nominalna (kW/min-1): 3,0 kW / 3500 min-1
 • Szerokość robocza (cm): 40 cm
 • Głębokość robocza (mm): +5 / -15 mm
 • Regulacja głębokości pracy: tak
 • Wałek do wertykulacji: 16 pojedynczych noży, 190 mm
 • Wałek do areacji: w zestawie, 18 sprężynek
 • Kosz / pojemność / materiał: tak / 45 l / tekstylny
 • Obudowa: stalowa
 • Koła (przód/tył): 200 mm / 200 mm
 • Łożyskowanie kół: łożyska kulkowe
 • Rodzaj uchwytu: ergonomiczna
 • Waga (kg): 35 kg
  WAŁEK DO AERACJI
  • Wzmacnia układ korzenny trawnika
  • Doskonale napowietrza trawę
  • Zabieg aeracji zwiększa zdolności regeneracyjne trawy i zwiększa jej elastyczność

  WAŁEK DO WERTYKULACJI

  Głębokość robocza regulowana +5 / -15mm

  • Doskonale usuwa mech i starą darń
  • Poprawia dostęp do składników pokarmowych trawy
  • Przygotowuje trawnik do podsiewu i uzupełnienia braków

Czym jest wertykulacja?

Zabieg wertykulacji polega na pionowym nacinaniu darni. Metalowe ostrza specjalnego urządzenia przeznaczonego do wykonywania tej pracy – wertykulatora – tną darń, wyrzucając z niej wszystko, co zbędne. Zarówno martwe części roślin, jak i mech czy chwasty. Działanie może mieć charakter powierzchniowy lub głęboki. Najlepszy termin na wykonanie wertykulacji trawnika to wiosna – w tym czasie jest on zniszczony po okresie zimowym.

Jak działa wertykulacja?

Wertykulacja działa na trawnik odżywczo – umożliwia, dzięki usunięciu tzw. warstwy filcu - przedostawanie się do gleby i korzeni powietrza, wody, składników mineralnych. Co więcej, poddana wertykulacji trawa uzyska większą odporność na choroby grzybowe, powstawanie mchu i chwastów. Co nie bez znaczenia, trawnik będzie prezentował się bardzo estetycznie.

Warto dodać, że zabieg powinien być przeprowadzony na krótko ściętej trawie (2-3 cm). Bardzo jest ważne, by pamiętać o usunięciu z powierzchni wszystkich przeszkód, które mogłyby przeszkodzić wertykulatorowi w działaniu: kamieni, gałęzi, chwastów. Nie zapominajmy o odpowiedniej wilgotności gleby – nie powinna być ona ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha.

Sam zabieg wertykulacji nie należy do najtrudniejszych

– wystarczy ustawić ostrza wertykulatora na odpowiednią wysokość i przejść przez trawnik pionowo, później poziomo. Jeśli po wszystkim będzie on wyglądał jak po trzęsieniu ziemi, będzie to oznaczać, że zabieg przebiegł prawidłowo i można sięgnąć po grabie w celu wyrównania terenu.

A czym jest aeracja?

Aeracja jest zabiegiem nakłuwania, nie – jak w przypadku wertykulacji – nacinania darni.

Napowietrza i rozluźnia glebę. Dzięki temu zostaje ona pobudzona do wzrostu, wyrównana, a korzenie nabierają siły. Aeracja przydaje się zwłaszcza powierzchniom często użytkowanym, można przeprowadzać ją częściej niż wertykulację – nawet kilka razy w trakcie sezonu – wiosną i późnym latem.

Dzięki aeracji rozbudowany zostaje system korzeniowy, co więcej – darń staje się zwarta, podłoże napowietrzone.

Trawnik będzie tracił mniej wilgoci, ponieważ ograniczone zostanie parowanie,

stanie się również bardziej elastyczny. Podobnie jak w przypadku wertykulacji, aeracja walczy z mchem i chwastami, pomaga składnikom odżywczym dostać się do gleby.

Aeracja może być powierzchniowa – rozluźnia wierzchnią warstwę trawnika – oraz wgłębna – gdy chcemy wykonać głębsze otwory – do 10 cm głębokości. Ilość otworów w ciężkich glebach na metrze kwadratowym powinna wynosić około 200, w lżejszych – mniej. Proces przebiega podobnie jak wertykulacja – za pomocą specjalnego sprzętu, aeratora, poruszamy się po trawniku pionowo i poziomo. Wcześniej musimy usunąć z trawy kamienie, gałęzie itp.

Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w urządzenie 2w1 - aerator i wertykulator Hortmasz HWS 240B. Posiada dwa wymienne wałki. Dzięki pierwszemu pracuje ono jako wertykulator - nacina chwasty, wybiera mech i napowietrza glebę. Natomiast drugi sprawia, że trawa jest grabiona, liście zbierane. Wałki: napowietrzający i wertykulujący są wymienne.
PiK Rental Wypożyczalnia sprzętu budowlanego i ogrodniczego zapewnia również dostawę i odbiór w razie potrzeby. Nasz obszar działania to województwo Mazowieckie i województwo Lubelskie.
W woj. Mazowieckim oferujemy wynajem maszyn budowlanych i ogrodniczych w takich miejscowościach jak: Nadarzyn, Warszawa, Pruszków, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Janki, Piaseczno, Magdalenka, Wolica, Walendów, Kajetany, Łazy, Sękocin, Mszczonów, Wólka Kosowska, Jabłonowo, Marysin, Szamoty, Rusiec, Kolonia Warszawska, Stachowo, Parole, Tłuste, Ożarów Mazowiecki, Babice, Borzęcin, Żabieniec, Stefanowo, Antoninów, Gołków, Bobrowiec, Siestrzeń, Opypy, Radonie, Błonie, Lesznowola, Tarczyn, Podkowa Leśna, Falenty, Komorów, Raszyn, Stara Wieś, Otrębusy, Paszków, Żółwin, Strzeniówka, Nowa Wieś, Milanówek, Książenice, Mroków, Młochów, Puchały, Michałowice, Dawidy, Nowa Iwiczna, Żyrardów.
W woj. Lubelskim oferujemy wynajem maszyn budowlanych i ogrodniczych
w takich miejscowościach jak: Jastków, Lublin, Natalin, Marysin, Dys, Elizówka, Jakubowice, Piotrawin, Panieńszczyzna, Snopków, Dąbrowica, Płouszowice, Garbów, Krasienin, Piotrowice, Nasutów, Sieprawice, Barak, Dąbrowica, Dębówka, Uniszowice, Motycz, Miłocin, Tomaszowice, Bogucin, Nałęczów, Kozubszczyzna, Ciecierzyn, Niemce, Rudnik.